Támogatás adatlapja 
Alapadatok |
|
Pályázó neve: | HAJDÚHADHÁZ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA |
Projekt megnevezése: | Társadalmi együttműködés Hajdúhadházon |
Operatív program: | Terület- és Településfejlesztési Operatív Program |
Pályázati kiírás megnevezése: | TOP-5.2.1-15-HB1 – A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok |
Projekt helyszíne (ország): | Magyarország |
Projekt helyszíne (régió): | Észak-Alföld |
Projekt helyszíne (megye): | Hajdú-Bihar |
Projekt helyszíne (település): | Hajdúhadház |
Támogatási összeg | 150 000 000.- HUF |
Projekt összköltsége: | 150 000 000.- HUF |
Támogatásintenzitás: | 100 % |
Uniós társfinanszírozási arány és alap: | ESZA – 85% |
Támogatási kérelem benyújtásának dátuma: | 2020.09.28. |
Támogatás megítélésének dátuma: | 2021.01.22 |
Támogatási szerződés hatályba lépése: | 2022.08.03 |
Forrás: | ESZA |
Beavatkozási kategória: | A marginalizálódott közösségek – például a romák – társadalmi-gazdasági integrációja, A munkakeresők és inaktívak foglalkoztatáshoz való hozzáférése, ideértve a tartósan munkanélküli és a munkaerőpiactól távol eső személyeket, a helyi foglalkoztatást érintő kezdeményezések és a munkaerő mobilitásának támogatása révén, Az aktív befogadás, többek között az esélyegyenlőség és az aktív részvétel előmozdítása, valamint a foglalkoztathatóság javítása érdekében, A fenntartható város-/vidékfejlesztés egyéb integrált megközelítései, Egyéb, meg nem határozott szolgáltatások, Nem alkalmazható, Vissza nem térítendő támogatás |
2023.12.31.
A TÁRSADALMI EGYÜTTMŰKÖDÉS HAJDÚHADHÁZON PROJEKT ZÁRÁSA
Hajdúhadház Város Önkormányzata konzorciumi partnereivel támogatást nyert a TOP-5.2.1-15-HB1 – A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok című felhívás keretein belül. Az Önkormányzat a TOP-5.2.1-15-HB1-2016-00019 kódszámú projekt keretében 150 Millió Ft vissza nem térítendő Európai Uniós támogatást fordított a tevékenységek megvalósítására.
A TOP-5.2.1-15 kódszámú, „A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok” című felhívás célja a leszakadó és leszakadással veszélyeztetett városi területeken élők közösségi és egyéni szintű társadalmi integrációja. A tevékenységek eredményeként a hátrányos helyzetű emberek életlehetőségei javultak, elérhetővé váltak a társadalmi integrációt, közösségfejlesztést, egészség megőrzést, családsegítést, gyermekjóléti szolgáltatást, életvezetési tanácsadást, egyéni fejlesztést és szociális munkát biztosító programok.
A projekt keretében tervezett beavatkozásokkal egyrészt az egyéni felzárkózás elősegítésén, másrészt a helyi közösség, mint társadalmi keret erősítésén dolgoztunk a sikeres integráció érdekében.
A projekt a megvalósított tevékenységeivel hozzájárult:
- a telepeken és telepszerű lakókörnyezetben élők szolgáltatásokhoz való hozzáférésének, a szolgáltatásokhoz való bizalmának, és igénybevételének rendszerességének javulásához,
- a bevont személyek képzettségi szintjének javulásához,
- a célterületen élő személyek közül foglalkoztatásba kerülők számának növekedéséhez,
- a programba bevont iskoláskorú gyermekek/fiatalok iskolai előrehaladási esélyei, tanulmányi eredményei és szabadidő eltöltési lehetőségei javulásához
- a szegregátumban élők egészségi állapotának javulásához,
- a közbiztonság javulásához.
A Felhívásra benyújtott pályázatot Hajdúhadház Város Önkormányzata konzorcium formájában valósította meg.
Konzorciumi partnerei: Hajdúhadházi Család- és Gyermekjóléti Központ, Hajdúhadházi Roma Nemzetiségi Önkormányzat, Szegényeket Segítő Országos Egyesület.
A projekt elszámolható összköltsége: 150.000.000,- Forint, mely 100 % mértékben vissza nem térítendő támogatás.
A projekt az Európai Szociális Alap támogatásával valósult meg.
A projekt fizikai befejezése: 2023. december 31.
2023.10.31.
A Konzorciumi Tagok az alábbi tevékenységeket, programokat indították el, illetve végezték folyamatosan:
A.) Együttműködés a közösségi és egyéni szintű társadalmi integráció feltételeinek megteremtése céljából:
„Tiszta udvar, rendes ház” Szemétgyűjtés, környezetszépítés mozgalom
Családi Napok
Cigánylakodalom Hajdúhadházon – Kulturális hagyományőrző színjáték
B.) Folyamatos szociális munka megteremtése
Az Egyéni Fejlesztési Tervvel rendelkező személyekkel az EFT, illetve az elkészített cselekvési terv alapján folyt a kapcsolattartás, az Egyéni Fejlesztési Tervek felülvizsgálata, a settlement típusú szociális munka.
Háziasszonyok Klubja
C.) Törekvés a foglalkoztatás elősegítésére
Munkaerő piaci tanácsadás
ÖLTÉSEK” – Textilvarrók Klubja
Közösségi kert kialakítása
Munkajogi tanácsadás
D.) Törekvés a kora-gyermekkori, gyermekkori és formális oktatáson kívüli fejlesztésre és oktatás fejlesztésére
“Egymásra hangolva” – Fiatalok klubja
“TÁRSAS JÁTÉK” – program sorozat
“Mi a pálya?” – Pályaorientációs tréning
Ki-mi tud kicsiknek és nagyoknak
“Tanulók klubja” – kortárs segítők bevonásával
E.) Törekvés az egészség fejlesztésére
Fiatal anyák Klubja – Csoportos életvezetési tanácsadás
Sportklub
Egészségmegőrzés – Egészséges prevenciós tevékenység
Egészségklub
F.) Szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása
Jogi tanácsadás – adósságkezelési tanácsadás
G.) Bűnmegelőzést, a közbiztonság javítását elősegítő programok
Bűnmegelőzési tábor
Bűn megelőzési Klub
2023.07.31.
A projekt megvalósításához kapcsolódó tevékenységek beszerzésre, a szerződések megkötésre kerültek.
A Konzorciumi Tagok az elmúlt időszakban az alábbi szakmai tevékenységeket, programokat indították el, illetve végezték folyamatosan:
Folyamatos szociális munka megteremtése: az Egyéni Fejlesztési Tervvel rendelkező személyekkel az EFT, illetve az elkészített cselekvési terv alapján folyt a kapcsolattartás, az Egyéni Fejlesztési Tervek felülvizsgálata, a settlement típusú szociális munka.
Az együttműködés a közösségi és egyéni szintű társadalmi integráció feltételeinek megteremtése céljából Családi Napok kerültek megrendezésre, melyeken családi főzőverseny, játékos vetélkedők, kézműves foglalkozások, mentálhigiéniás foglalkozások, életvezetési foglalkozások várták a programok résztvevőit.
Pályaorientációs tanácsadás:
A szolgáltatás célja, hogy a pályaválasztás előtt állók számára megalapozza az egyéni kompetenciáikhoz, életpálya-elképzeléseikhez illeszkedő pályaválasztást, a sikeres elhelyezkedés érdekében, az aktív életkor bármely szakaszában.
“Tanulók klubja” tevékenység célja: a magántanulói státuszban lévő diákok és családtagok felkészítése az iskolán kívüli eredményes tanuláshoz. A magasabb iskolai végzett megszerzésének támogatás, valamint az iskolai lemorzsolódás csökkentése.
A projektmenedzsment feladatok ellátása, valamint a nyilvánosság biztosítása a mérföldkő időszakában folyamatos volt.
SAJTÓKÖZLEMÉNY 
Társadalmi együttműködés Hajdúhadházon CÍMŰ PROJEKT indítása
Hajdúhadház Város Önkormányzata támogatást nyert a TOP-5.2.1-15 kódszámú A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok című felhívás keretein belül. Az Önkormányzat a TOP-5.2.1-15-HB1-2020-00019 kódszámú projekt keretében 150 Millió Ft vissza nem térítendő Európai Uniós támogatást fordít a projekt megvalósítására.
A TOP-5.2.1-15 kódszámú, „A társadalmi együttműködés erősítését szolgáló helyi szintű komplex programok” című felhívás célja a leszakadó és leszakadással veszélyeztetett városi területeken élők közösségi és egyéni szintű társadalmi integrációja. A tevékenységek eredményeként a hátrányos helyzetű emberek életlehetőségei javulnak, elérhetővé válnak a társadalmi integrációt, közösségfejlesztést, egészség megőrzést, családsegítést, gyermekjóléti szolgáltatást, életvezetési tanácsadást, egyéni fejlesztést és szociális munkát biztosító programok.
A projekt keretében tervezett beavatkozásokkal egyrészt az egyéni felzárkózás elősegítését, másrészt a helyi közösséget, mint társadalmi keretet kívánjuk megerősíteni a sikeres integráció érdekében.
A fejlesztés eredményeként megvalósul:
- közösségfejlesztés, az érintett lakosság bevonását célzó programok,
- folyamatos szociális munka feltételeinek megteremtése az érintett területen,
- egészségfejlesztés
- kompetenciafejlesztés a foglalkoztatás elősegítése érdekében
- kora gyermekkori, gyermekkori és formális oktatáson kívüli fejlesztő tevékenységek
- bűnmegelőzést, a közbiztonság javítását elősegítő programok.
A Felhívásra benyújtott pályázatot Hajdúhadház Város Önkormányzata konzorcium formájában valósítja meg.
Konzorciumi partnerei: Hajdúhadházi Család- és Gyermekjóléti Központ, Hajdúhadházi Roma Nemzetiségi Önkormányzat, Szegényeket Segítő Országos Egyesület.
A projekt elszámolható összköltsége: 150.000.000,- Forint, mely 100 % mértékben vissza nem térítendő támogatás.
A projekt az Európai Szociális Alap támogatásával valósul meg.
A projekt fizikai befejezése: 2023. március 31.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretein belül valósul meg.
A PROJEKT ÖSSZEFOGLALÁSA
Jelen projekt vonatkozásában konzorciumként kívánjuk benyújtani kérelmünket az alábbi konzorciumi tagokkal közösen: HAJDÚHADHÁZ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA HAJDÚHADHÁZI CSALÁD- ÉS GYERMEKJÓLÉTI KÖZPONT Hajdúhadházi Roma Nemzetiségi Önkormányzat Szegényeket Segítő Országos Egyesület 3. Képes rá, de nem akarja: Velük kapcsolatban elsőrendű a meggyőzés, motiváció és a serkentés szerepe, hogy akarjanak tevékenyen részt venni, akarják a változást. A telepi romák esetében külön figyelembe kell venni azt, hogy amire jelenleg képesek (képzettség nélkül betölthető munkakörök, az eddigi programok során megszerzett képzettségekre épülő munkakörök) elérhetőek-e helyben, illetve megfelelő kiugrást jelent-e ezen munkakörök betöltése a jelenlegi nélkülözéshez képest. Amennyiben a lehetőségek nem elérhetőek számukra – vagy csak kevesek számára elérhető –, vagy nem jelenet kiugrást az aktuális nélkülözésekhez képest, akkor az összes olyan tevékenység, amely ennek a csoportnak a motiválására, mobilizálására irányul, visszacsap, hatásuk épen az ellenkezőjébe rap át. 4. Nem képes rá, és nem is akarja (mert már megszokta a kudarcot – „tanult tehetetlenség”): a legnehezebb célcsoport, amellyel kapcsolatban nincsenek jól bejáratott utak. A teljes program komplex tevékenységébe érdemes őket bevonni, miközben tudatában kell lenni annak, hogy igen alacsony a siker aránya, illetve a siker sok esetben csak oly módon értelmezendő, hogy a legrosszabb helyzetű csoportból egyesek átlépnek a valamivel jobb helyzetű, de még mindig problémákkal küszködő csoportokba (főképpen a fentebb tárgyalt 2. és 3. csoportba). Esetükben figyelemmel kell lenni a devianciák fokozott valószínűségére, melyek lehetnek önpusztító jellegűek (alkohol, drog, tartós negatív lelkiállapotok) vagy normaszegőek. A szegregátumokban élő romák igen nagy százaléka ebbe a csoportba tartozik. A tevékenységek kidolgozása során a szükségletfelmérés eredményeire alapoztunk, szem előtt tartva a fejlesztési célokat és a célcsoport jellemzőit. Az alábbi komplex programok kerültek kidolgozásra, amelyek egymással szinergiában lévő tevékenységet is tartalmaz, és amelyek segítségével a helyzetelemzésben feltárt probléma több aspektusból kerül megközelítésre és megoldásra. Önállóan támogatható tevékenységek: A) Együttműködés a közösségi és egyéni szintű társadalmi integráció feltételeinek megteremtése céljából Ezen belül az alábbi tevékenységek valósulnak meg: • Gyülekezeti találkozók az akcióterületen • „Tiszta udvar, rendes ház” Szemétgyűjtés, környezetszépítés, mozgalom • Családi Napok Cigánylakodalom Hajdúhadházon, •Projekt népszerűsítő rendezvény lakosság elérése, tájékoztatása a fejlesztésekről, programokról • Közösségi koordinátor alkalmazása B) Folyamatos szociális munka megteremtése: • Folyamatos szociális munka a terepen (A szociális szakemberek módszertani felkészítése a terepmunkára,folyamatos szakmai támogatás biztosítása, A settlement típusú szociális munka szakember-feltételeinek biztosítása, szakmai stáb működtetése, a terepen dolgozó, illetve a projektben dolgozó szociális munkások folyamatos szakmai támogatása. Egyéni fejlesztési terv alapján esetgondozás) • “Minden ami HÁZTARTÁS” – Háziasszonyok Klubja C) Törekvés a foglalkoztatás elősegítésére: • • Munkaerő piaci tanácsadás • “ÖLTÉSEK” -Textilvarrók Klubja • Közösségi kert kialakítása, valamint ehhez kapcsolódó Főző klub, ahol a megtermelt zöldségek felhasználását, feldolgozását tanulhatják meg a résztvevők • Munkajogi tanácsadás Hátrányos helyzetű személyek képzése D) Törekvés a kora gyermekkori, gyermekkori, és formális oktatáson kívüli fejlesztésre és oktatás fejlesztésére: • “Egymásra hangolva”- Fiatalok klubja (a családi életre nevelés, a résztvevők motiválása a továbbtanulásra, segítségnyújtás a mindennapi iskolai, életviteli, életvezetési, családi problémák megoldásában) • “TÁRSAS JÁTÉK” – – program sorozat (Közösségformálás, közösségi színtér biztosítása a csellengés, deviáns viselkedés megnyilvánulások megelőzése céljából) • “Mi a pálya?” – Pályaorientációs tréning (a pályaválasztás előtt állók számára megalapozza az egyéni kompetenciáikhoz, életpálya-elképzeléseikhez illeszkedő pályaválasztást, a sikeres elhelyezkedés érdekében) • Ki-mi tud Kicsiknek és nagyoknak • “Magánzók klubja” – kortárs segítők bevonásával (a magántanulói státuszban lévő diákok és családtagok felkészítése az iskolán kívüli eredményes tanuláshoz) E)Törekvés az egészség fejlesztésére: • Fiatal anyák Klubja – Csoportos életvezetési tanácsadás • Városi Egészségnap • “ A sport, mely egyenlővé tesz” (város intézményeiben különböző sportágakat próbálhatna ki a lakosság, családok bevonásával versenyek meghirdetése, Foci, pingpong, kosárlabda és íjász klub foglalkozás) • Egészségmegőrzés – Egészség prevenció-Egészséges lakókörnyezet • Egészségklub kialakítása Sport klub foglalkozások F) Szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása: • Jogi tanácsadás • Adósságkezelési tanácsadás (hogy olyan személyeknek, családoknak nyújtson segítséget, akik átmeneti élethelyzetükből adódóan közüzemi és egyéb (pl. banki kölcsön) hátralékot halmoznak fel. G) Bűnmegelőzést, a közbiztonság javítását elősegítő programok: • I.T.T. – Innovatív Társasjáték és Tábor Komplex bűnmegelőzési program (a gyermekek és fiatalok áldozattá és elkövetővé válásának megelőzése) • “Kapj el ha tudsz” interaktív bűnmegelőzési előadás A TOP-4.3.1-16 felhívásra benyújtott támogatási kérelem olyan infrastrukturális fejlesztések megvalósítását tervezi, amelyhez kapcsolódóan a TOP-5.2.1-15 konstrukció keretében ESZA típusú tevékenységek végrehajtása tervezett. Az infrastrukturális munkák megkezdését ez utóbbi konstrukció keretében támogatott, „soft” programok elindítása előzi meg, a Felhívásban részletezett követelményeknek megfelelően. Jelen projekt tervezett kezdésének időpontja 6 hónappal megelőzi a TOP-4.3.1 felhívásra benyújtott támogatási kérelemben megjelölt kezdési időpontot. A támogatási kérelemben szereplő akcióterületnek legkésőbb a projekt tartalmi-műszaki előkészítés végéig (vonatkozó mérföldkő benyújtásáig) szerepelni fog a város Integrált Településfejlesztési Stratégiájában (ITS). A tevékenységeket úgy terveztük, hogy minden esetben az akcióterületen élő célcsoport számára, azok bevonásával valósuljanak meg. A programokon résztvevő személyek 25%-ig más, nem a célcsoportból származó személyek bevonásával is terveztünk. A felhívás előírásai alapján a támogatói csoport megalakítását az 1. mérföldkőben tervezzük, mely alapján közösen elkészül a KBT. A szociális munkások számára az EFOP kötelező képzésen történő részvételét támogatjuk jelen projektben nem kívánjuk elszámolni a költségét, mivel az SZGYF térítésmentesen biztosítja a kötelező továbbképzést. Szociális munkát ellátó személyeknek a 15/1998. (IV. 30.) NM rendelet 2. sz. melléklet II. részében a családsegítő intézményi munkakörnél felsorolt képesítések valamelyikével rendelkeznek. Szegregált területekre vonatkozóan a programban részt vevő személyekre egyéni fejlesztési tervet készítünk és a megvalósítás során az abban foglalt tevékenységeket megvalósítjuk és folyamatosan, legalább háromhavonta felülvizsgálatra került a EFT. Jelen projekt vonatkozásában: Az akcióterületen lévő 3. ill. 4. szegregátumban a terület lakónépességének száma 1034 fő (3. szegregátum 949 fő, 4. szegregátum 85 fő), így 240 db EFT készül el. Illetve figyelembe vettük, hogy az egy akcióterületen végrehajtott infrastrukturális (TOP-4.3.1) és szoft típusú szociális városrehabilitációs projektek projektmenedzsment szervezete közös legyen. A felhívás 3.2. A projekt műszaki-szakmai tartalmával és a megvalósítással kapcsolatos elvárások pontja jelen projekt vonatkozásában a tervezés során figyelembe vételre kerültek. Jelen projekt illeszkedik a Megyei programhoz azon belül a 8. Élhető vidék, élhető települések 8.3. beavatkozás: Helyi közösségek és együttműködések pontjaihoz. Társadalmi- gazdasági és infrastrukturális szempontból kedvezményezett településnek minősül Hajdúhadház, és Jelentős munkanélküli- séggel sújtott települések (105/2015 (IV.23) Korm. rendelet alapján. TOP-4.3.1. konstrukció keretein belül is támogatási kérelem került benyújtásra.
Szerződés adatai:
Projekt kezdőnapja: |
2020.10.01. |
Projekt befejezésének várható dátuma: |
2023.12.31. |
Szerződött támogatás összege: |
150 000 000 Ft |