Élő kapcsolat a múlttal

Megnyílt a közel 70 éves múltra visszatekintő Hajdúhadházi Kézimunka Szakkör idei kiállítása, amely méltó ünnepe lett a kézimunka hagyományának, a kreatív közösségek összetartásának és a helyi értékek megbecsülésének. A kiállított darabok között nemcsak a klasszikus munkák, mint például a keresztöltéses és rácsos hímzések, horgolások, csipkék és kötött holmik találhatók meg, hanem a modern stílusú, egyedi alkotások is. A hagyományos motívumok gyakran újragondolt formában jelennek meg a produktumokon, ezzel bizonyítva, hogy a kézimunka ma is élő és folyamatosan megújuló műfaj. Az elmúlt években készített munkákból nyíló tárlat ünnepélyes megnyitóján számos érdeklődő jelent meg a hajdúhadházi Földi János Könyvtárban.

A nyitó beszédek során elhangzott, a kézimunka nem csupán egyfajta kézügyességet igénylő elfoglaltság, hanem élő kapcsolat a múlttal, őseink tudásának továbbvitele. Az ifj. Koncz Józsefné Erzsike által vezetett szakkör (aki édesanyjától, az alapító id. Koncz Józsefné Margitka nénitől vette át a „stafétabotot”) azzal a céllal alakult és működik már hosszú évek óta, hogy a hagyományokat megőrizze, átadja, s közben teret adjon az egyéni kreativitásnak és az alkotás örömének.

Hajdúhadház polgármestere, Csáfordi Dénes köszöntötte a megnyitó résztvevőit. – Egyhangúvá, sivárrá válik a világ, mivel gépekkel, számítógép vezérelt gépekkel készülnek a dolgok, amelyek lehet, hogy első ránézésre tetszetősek és szépek, de nincs meg a mögöttes tartalom, nincs benne a lélek, nincs benne az emberi alkotóerőnek az a szintje, ami ezekben a ruhákban benne van – mondta a város első embere.

Dobosné Hajdú Anikó hímző népi iparművész, a Hajdúsámsoni Öltögetők Klubjának vezetője nyitotta meg a kiállítást, s arra hívta fel a figyelmet, hogy a fiatal lányokkal nagyon nehéz bármit megtanítani, például akár gombot felvarrni. – Van, hogy iskolákba megyünk, ahol azt tanítjuk, hogy hogyan kell a tűt, a cérnát használni, s ez is kihívást jelent a számukra, nemhogy a hímzés. Azt gondolom, dicséretes, amikor az asszonyok összeülnek, s egy szép és jó tevékenységért dolgoznak – vélekedett.  

Ez eseményen Csáfordi Dénes emléklappal köszönte meg a kézimunka szakkör vezetőjének, Erzsike néninek, valamint a tagok (Balogh Józsefné, Balogh Miklósné, Balogh Sándorné, Bartha Lajosné, Dancsi Lászlóné, Enyedi Gáborné, Sarkadi Gyuláné, Szabó Sándorné, Tiba Józsefné, Vilmánszki Edit) egész éves munkáját és a látványos kiállítást, illetve a résztvevők meghallgathatták a Hajdúhadházi Népdalkör Tavaszi csokor című előadását.  

A kiállítás egész májusban látogatható a Földi János Könyvtárban. A szervezők remélik, a tárlat nemcsak szép élményt nyújt, hanem kedvet is ébreszt a kézimunka kipróbálására – akár fiatalabb generációk körében is.

Kategória: Nincs kategorizálva | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.