Szoboravatás és megemlékezés az 1848- 49-es hőseinkre

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulójának tiszteletére, városunk március 14-én, pénteken egész napos programmal emlékezett meg a harcra és hazánk szabadságára induló hőseinkről.  Az ünnepi eseménysorozat kiemelkedő pillanata volt Győrfi Lajos szobrászművész Szilágyi Dánielről készített alkotásának avatása a főtéren, a keletkutató volt szülőháza mellett.

Hajdúhadház Város Önkormányzatának dísztermében már délelőtt megkezdődött a huszárok és hajdúk jelenlétében az ünnepi testületi ülés, melyet Csáfordi Dénes polgármester úr nyitott meg. A jelenlévők számára ismertetésre került a „Szilágyi Dániel félalakos portrészobra” névre keresztelt pályázati kiírás, amelyet Csorba György történész, turkológus előadása követett, aki Szilágyi Dániel életéről és munkásságáról tartott egy átfogó, izgalmas előadást a hallgatóság számára. Elmesélte, miként lett a hajdúhadházi polgárból az 1848-49-es események egyik központi alakja. A huszárságtól egészen az emigrációig vezető út, hogyan határozta meg a mindig érdeklődő, a kultúrák és nyelvek iránt fogékony teológus személyiségét. Csorba György elemzése során olyan életutat ismerhettünk meg, amely nem csupán hadházi lakosoknak, de minden, a forradalom mártírjai előtt tisztelgőnek, vagy keletkutatónak példaértékű lehet.  A mai Keleti Gyűjtemény színességét Szilágyi Dániel gyűjtő szenvedélyének köszönhetjük. Antikváriumában olyan ritka iratok, könyvek és nyomtatványok fordultak meg, amelyek ismerete nélkül szegényebb lenne a Magyar Tudományos Akadémia török kéziratgyűjteménye is.

Az ülésre ellátogattak a szabadságharcos leszármazottai, Bartha Éva, Dr. Bartha László, Gajdos Lajosné és Kardos Tamás, akik meghatódva hallgatták ősük mozgalmas életútját.

A műsor második felében adományozásra került sor, melyen a megszokottól eltérően nem az Önkormányzat adott, hanem két ajándékot vehetett át. Az egyik „A hadházi nagytemplom” címet viselő festmény, amely a kéttornyú református templomot ábrázolja. A művet a negyven éve háziorvosként praktizáló Dr. Mándi László ajánlotta fel. A gazdálkodói és festőművészeti életúttal is rendelkező doktorunk szépérzékéről beszédesen szólt festménye. A Hajdúvitéz Kulturális és Sport Egyesület egy 1848-as honvédzászlót adományozott az Önkormányzat számára.

A programot Bárdosi Ildikó népdalénekes és Kátai Zoltán énekmondó művész műsora tette tartalmassá a jelenlévők számára.

A Hajdúhadházi Galéria 13 órai kezdéssel „Egy magyar antikvárius Isztambulban” címen kiállítást szervezett Szilágyi Dániel hagyatékából. A tárlatot Vargáné Sőrés Ilona, a Földi János Általános Iskola és AMI igazgatója nyitotta meg, aki nagy örömmel mesélt élményeiről a honvédhuszárral kapcsolatban. Elmondta, hogy 1998-ban, a szabadságharc 150. évfordulója alkalmából Hajdúhadház küldöttségének tagjaként Isztambulban találkozott a turkológus törökországi munkásságával. Buzás Csabáné, nyugalmazott magyar és történelem szakos tanár, aki az 1998-as delegációnak szintén a tagja volt, tárlatvezetés során kalauzolta az érdeklődőket a kutató életét bemutató emlékek között, melyek összegyűjtésében évek szorgos és kitartó munkája lelhető fel.

Délután méltó emléket állítva tisztelegtünk a szabadságharc minden hőse előtt, amikor a hajdúhadházi születésű szabadságharcos, Szilágyi Dániel félalakos bronzszobrát felavattuk a Magyar Honvédség katonái, huszárok és vitézek társaságában. A különleges napot, melyen a pesti forradalmárok önzetlen bátorságára, a pozsonyi országgyűlés törvényhozásában szerepet játszó képviselőink munkájára, és a szabadságharcosok hősiességére emlékezve töltjük, a szobor előtti tisztelgés tette teljessé. Városunk gazdagodott egy újabb művészeti alkotással, amely megérdemelt helyet szerzett Hajdúhadházon a tudós szülőháza mellett, valamint minden hajdúhadházi lakos szívében. A szobrot Csáfordi Dénes, Tasó László, és Győrfi Lajos szobrászművész leplezte le a fürkésző tekintetek előtt. A műemléket készítő mesternek nem volt egyszerű a feladata, amikor az Önkormányzat megkereste a kéréssel, hogy készítsen el számunkra egy olyan alkotást, amely előtt leróhatjuk tiszteletünket. Egyetlen dagerrotípia (fotográfiában képrögzítési eszköz) állt a rendelkezésére, amikor a félalakos portrészoborhoz hozzá kezdett. A dagerrotípián Szilágyi Dániel hagyományos török viseletben látható, egy könyvekkel körberakott komódon könyököl, kezénél egy Kossuth-zászló látható, míg másik kezében egy Corvina van. Győrfi Lajos a török öltözéket ültette át magyaros viseletre. Munkájával Magyarországon az első Szilágyi Dániel-féle szobrot alkotta meg. Büszkék lehetünk arra, hogy városunk adhat helyet ennek az egyedi köztéri szobornak. Az avatáson Kátai Zoltán egy korábbi, budapesti megemlékezésen elhangzott dalcsokorral készült, valamint Csorba György előadásában ismét gazdagodhattunk a Szilágyi Dánielről szerzett tudatásanyaggal. A Földi János Kéttannyelvű Általános Iskola diákjai lepték meg az előadást követően a hallgatóságot, Somogyvári Gyula: Magyar Miatyánk című versét Haga Sándor és Szabó Gergő adták elő. Balogh Katalin tanító trombita szólójával záródott az ünnepi iskolai műsor.

A megemlékezés virágait az avatás végén helyezték el a szobor köré a forradalom és szabadságharc hősei előtti tisztelet jegyében.

Szilágyi Dániel életét és munkásságát az érdeklődők számára több fórumon is elérhetővé tették ezen a napon. A törekvés  továbbhaladt az útján, hogy Hajdúhadház neves szülöttei méltó megbecsülésben és emlékezésben részesüljenek.

Kategória: Nincs kategorizálva | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.